top of page

Новини України

10 березня 2024 р.

Проблеми переробки - садівників почули

На минулому тижні, 06 березня відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики (комітетські слухання) на тему: «Державна підтримка аграрного сектору 2024» під головуванням Голови Комітету Олександра Гайду.

Київ, Україна

На минулому тижні, 06 березня відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики (комітетські слухання) на тему: «Державна підтримка аграрного сектору 2024» під головуванням Голови Комітету Олександра Гайду.

Разом з народними депутатами України в засіданні Аграрного Комітету ВР прийняли участь та виступили Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький, директор Департаменту розвитку реального сектору економіки Міністерства економіки Роман Кропивницький, директор Департаменту видатків виробничої сфери Міністерства фінансів Артем Наврата, старший радник офісу Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) в Україні Михайло Малков, керівник напрямку земельної реформи Програми USAID «АГРО» Сергій Кубах, голова Правління ТОВ «Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві» Олег Приходько, керівники та представники громадських об’єднань та профільних аграрних асоціацій.


В ході виступів було висвітлено питання державної підтримки аграрної галузі України в 2024 році. Основні програми держпідтримки та їх фінансування на 2024 рік оприлюднено в минулій інформації від 7 березня.


Від ВГО «Українська горіхова асоціація» в засіданні Аграрного Комітету ВР прийняв участь та виступив президент асоціації Геннадій Юдін з проблемою відсутності фінансування для всіх садівничих підприємств, які отримують власний урожай в садах та планують розвиток переробних потужностей для його первинної технологічної переробки.


Наразі більш детально по суті цієї проблеми.

Завдяки Програмам державної підтримки садівництва за період 2018-2024р.р. в Україні було закладено 14488 гектарів нових садів (станом на 06.03.2024р.).

Наразі промислові сади активно вступають в фазу товарного плодоношення. Щороку дедалі більше садівничих агропідприємств стикатиметься з необхідністю первинної обробки плодів після збирання врожаю.

Відносно горіхів, то зібраний врожай горіхів (фундук, горіх волоський) відразу після його збирання в промислових садах, підлягає обов’язковій первинній обробці, яка включає в себе ряд послідовно виконуваних технологічних операцій: очищення, миття, сушіння, калібрування, фасування горіхів для зберігання врожаю. Після виконання вищезазначених технологічних операцій горіхи використовуються для подальшого їх просування: реалізація (у т.ч. на експорт), подальша глибинна переробка – лущення, бланшування, виготовлення горіхових продуктів та інгредієнтів, тощо.

В промислових садах кісточкових та сім’ячкових плодових культур також є відповідні технології з первинної обробки плодів після збирання врожаю.

Значна частина садівничих агропідприємств, садівників-фермерів планує придбання обладнання для первинної обробки плодів за допомогою діючої грантової програми згідно постанови Кабінету Міністрів України за № 739 «Деякі питання надання грантів переробним підприємствам» від 24.06.2022р. (надалі – постанова КМУ-739).

Декілька садівничих підприємств вже подавали заявки на отримання грантових коштів з бізнес-проектами по розвитку переробних потужностей для первинної технологічної переробки зібраного в садах врожаю, але їх заявки були відхилені.


На наш погляд, проблема полягає у наступному.

Згідно з пунктом 10 КМУ-739 отримувач грантових коштів у свої заяві зазначає вид економічної діяльності у відповідності з КВЕД ДК 009:2010 (надалі - КВЕД).

Згідно з КВЕД вирощування багаторічних культур відноситься до Секції A Група 01.2 Класи 01.21 – 01.29, які є одними з основних для більшості садівничих підприємств. В той же час, розділ секції A включає тільки вирощування культур, а діяльність із подальшого перероблення продукції, класифікована у відповідності з КВЕД  в Секції C Переробна промисловість.

В свою чергу, тільки види господарської діяльності Секції C Переробна промисловість придатні для отримання грантових коштів по постанові КМУ-739.

На запит Української горіхової асоціації отримано офіційне роз’яснення від Держстату про неможливість використання садівничими підприємствами КВЕД Секції C для ведення господарчої діяльності по первинній переробці врожаю, зібраного в садах (очищення, миття, сушіння). Позиція Держстату - первинну технологічну обробку урожаю в садах слід класифікувати за КВЕД: Секція A Група 01.2.


Тому сьогодні склалася ситуація, що всі садівничі підприємства, які отримують власний урожай та планують розвиток переробних потужностей для його первинної технологічної переробки не зможуть брати участь у грантовій програмі згідно постанови Кабінету Міністрів України за № 739 «Деякі питання надання грантів переробним підприємствам».


З цією проблемою Геннадій Юдін виступив від імені садівничих підприємств Української горіхової асоціації та корпорації «Вінницясадвинпром».

Наразі первинна технологічна обробки зібраного в садах врожаю є первинною ланкою для подальшої більш глибинної переробки плодів та виготовлення з них інших харчових продуктів та інгредієнтів, тому можливість отримання грантових коштів на придбання цього обладнання є є актуальною потребою для садівників.


Наприкінці комітетських слухань Голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду подякував учасникам засідання за конструктивне обговорення проблемних питань і висловлені пропозиції.


Українська горіхова асоціація разом з корпорацією «Вінницясадвинпром» (Генеральний директор С.Бойчук) направили свої пропозиції по вирішенню вищезазначеної проблеми до Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики.


…У своєму виступі Перша віце-прем'єрка — Міністерка економіки України Юлія Свириденко в ефірі телемарафону «Єдині новини» зазначила, цитую: «Новою економічною ідеологією України має бути переробка, тому що ми маємо бути країною, яка не експортує сировину, а експортує готову продукцію, яка у вартості є дорожчою»...


Горіхова асоціація разом з корпорацією «Вінницясадвинпром» планують подальші кроки для вирішення цього питання та інших по удосконаленню державної підтримки для садівників. Крім цього пропонуємо садівничим агропідприємствам, садівникам-фермерам надавати свої пропозиції по проблемним питанням держпідтримки в корпорацію «Вінницясадвинпром» (т. 0678880341, емайл: vinsadvinprom@ukr.net) та Українську горіхову асоціацію (т. 0675230985, емайл: ukr.nuts2008@gmail.com).


Про хід цієї роботи інформуватимемо наших садівників у наступних повідомленнях.

…Є стародавня і мудра приказка - "Дорогу здолає той, хто йде".

Приєднуйтесь – ходімо разом!


Геннадій Юдін, Президент ВГО «Українська горіхова асоціація».

Сергій Бойчук, Генеральний директор корпорації  «Вінницясадвинпром» 
bottom of page