top of page

Заходи УГА, Новини України

7 липня 2023 р.

Горіхова конференція України 2023

Найспекотніша горіхова конференція України відбулася!

Тетерів, Україна

Найспекотніша горіхова конференція України відбулася!

Небагато часу відділяє нас від моменту закриття Всеукраїнської горіхової конференції, але зараз, озираючись назад, вже гостро відчуваєш брак того колективного духу, горіхової єдності, неперевершену розкіш спілкування з однодумцями-горішниками, зібравшихся з різних куточків України для участі в наймасштабніший горіховій події країни цього року.

 

Для фундаментальної розмови про подальші шляхи розвитку української горіхової галузі, про горіхову стратегію, яка хвилює сьогодні всіх садівників, незважаючи на площу їх садів, про питання переробки та збуту, що доставляють "головного болю" нашим горішникам вже сьогодні, для обміну передовим практичним досвідом з різних куточків нашої країни приїхали аграрії-садівники на Всеукраїнську горіхову конференцію.

 

161 учасник взяли участь в конференції, яка проходила в місті Тетієві Київської області на теренах фундукового саду агрохолдингу «ГАЛС АГРО» - одного з найбільших в країні фундукових садів. Садівники-горішники, фермери, керівники аграрних садівничих та переробних підприємств, фахівці наукових установ, Голова Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду, Перший заступник Міністра Міністерства аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, директор ДУ

«Офіс з розвитку підприємництва та експорту» Андрій Ремізов, Генеральний директор потужної асоціації «УКАБ» Роман Сластьон - всіх учасників цього масштабного заходу об’єднало практичне бачення найбільших викликів та потреб розвитку українського горіхівництва.

 

Незважаючи на воєнний стан в країні для участі у конференції приїхали закордонні партнери з Італії: Elio Ressia та Francesco Funaro

Унікальне розташування саду єдиним земельним масивом на площі 400 гектарів з удосконаленою технологією промислового вирощування фундука дозволяє застосувати найсучасніші технології по обробці та обслуговування саду.

Сад закладено восени 2018 р. садивним матеріалом італійського походження, що складають форти традиційного італійського сортименту: ‘Tonda Di Giffoni’, ‘Tonda Romana’, ‘Tonda Gentile Trilobata’, включаючи ‘Barcelona’, як запильник.

Практична частина відвідин саду складалась з 4-х демонстраційних оглядових зупинок по узгодженому маршруту руху автобусів з учасниками. Усі зупинки були сплановані за такими основними темами, де учасників очікували відповідні фахівці.

 

ПЕРША ЗУПИНКА: Оглядова, на якій головний агроном саду Євген Лайтер ознайомив всіх учасників зі структурою промислового саду, вибором сортів та запилювачів, схемою технологічних обробок та формування молодих дерев, використанням міжрядного простору, тощо.

 

ДРУГА ЗУПИНКА: Про «розумне» краплинне зрошення та його інфраструктуру розповіли фахівці компанії «ПрофПолив», які проектували, створювали та наразі обслуговують одну з найсучасніших (на їх погляд) систем краплинного зрошення та фертигації.

 

ТРЕТЯ ЗУПИНКА: Технологічний обробіток саду провели фахівці компанії «EFT Group». Показали необхідний перелік обслуговуючої садової техніці, розповіли про переваги та недоліки різних комплектів техніки для саду.

 

ЧЕТВЕРТА ЗУПИНКА: Тест-драйв програми «Літаючий садовий трактор» забезпечили фахівці відомої компанії «ДРОНАГРОНОМ», які продемонстрували практичні можливості та переваги обробки садів агродронами.

 

Вдало спланована схема маршрутів автобусів, які відразу виїхали на різні зупинки та потім зупинялись на кожній згідно схеми руху, дала можливість всім групам учасників "без товкучки" побувати на кожній тематичній зупинці.

 

Пленарна частина Всеукраїнської горіхової конференції складалася із двох дискусійних панелей: Стратегічної та Технологічної.

З метою створення потужної галузевої платформи для спілкування, обміну думками та досвідом, демонстрації практичних напрацювань, інноваційних горіхових технологій та новаторських агроприйомів зібрались найвідоміші спікери країни для участі в Пленарній частини.

 

Царина діяльності кожного з них – це ПРОФЕСІОНАЛІЗМ вищого фахового рівня, в якому вдало поєднується активна життєва позиція ЛІДЕРА поряд з сучасними агрономічними рішеннями, щоденна працьовитість в створенні високотехнологічної культури вирощування фундука  поряд з наполегливістю для отримання результату, кропітка праця ґрунтовних досліджень поряд з прозорою відкритістю для передачі власного досвіду.

 

 

Це Генеральний технологічний партнер конференції  - компанія «ФІЛБЕРТ» (директор М.Шейко).

 

Партнери конференції: компанія BACF (експерт В.Воєводін), ФГ «Nuts’N’Garden» (голова ФГ Смирнова Н.), ФГ «Батьків сад» (власник Цибенко І.), компанія «ПрофПолив» (директор Бойко В.), компанія «ДРОНАГРОНОМ» (директор Федоришин Я.), група компаній Тех Ексім Груп (керівник Бережницький І.), ФГ «Стадниця-Агро» (голова Лазарук О.), ФОП Рогоза П., ФОП Буров В., група компаній «EFT GROUP» (керівник Ловничій Р.),  «ВікаСад» (керівник Кучугурний С.), ТОВ «Оріент Вей» (директор Накчєбія К.), ТОВ "ТД "БТУ-ЦЕНТР" (директор Болоховський В.).

 

У виступі Голови Аграрного комітету ВР Олександра Гайду сказав про державну підтримку горіхової галузі та введення грантової системи допомоги садівництву на яку виділено 997 млн грн. Узагалі горішники країни за останні роки отримали близько 40 % коштів, спрямованих на садівництво.

 

В Україні динамічно розвивається горіхове садівництво, яке є сегментом садівничої галузі країни. Площа горіхових промислових садів постійно збільшується. Вже шостий рік поспіль частка промислових горіхових садів складає майже половину від  площі всіх садів країни, закладених з допомогою державної підтримки (2018-2023р.р. – 5602 гектарів горіхових садів, або 41% від загальної площі всіх садів в країні, закладених з допомогою програм державної підтримки).

 

Причому в останні чотири роки (2020-2023р.р) тенденція закладки фундукових садів значно збільшилася і загалом за цей період становить 85% від площі нових висаджених горіхових садів. Як зазначив Президент Української горіхової асоціації Геннадій Юдін в країні вже закладено більше 7 тис. га фундукових садів і їхня площа продовжує стрімко зростати.

 

Сучасні інноваційні технології та агроприйоми захисту садів, унікальні безпілотні технології в садівництві, реальні приклади збільшення врожайності за рахунок штучного запилення, системи управління розумним краплинним зрошенням та фертигацією, оптимальні технології переробки, практичні можливості отримання грантових коштів для розвитку садів – ці теми не залишили байдужими нікого з учасників майбутнього горіхового форуму.

 

Дуже добре, що з садівничими підприємствами практичне бачення найбільших викликів та майбутніх шляхів зростання промислового горіхівництва об’єднало на горіховому форумі фахівців наукових установ: Інституту садівництва НААН, НУБІП, Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН.

Низці вчених та виробничників вручили нагороди асоціації за вклад у розвиток горіхівництва. Найвищою галузевою нагородою - Золотим знаком «ЛІДЕР ГОРІХОВОЇ ГАЛУЗІ» були нагороджені: В.А.Соболь (Інститут садівництва НААНУ), Міжнародний експерт компанії BACF В.В.Воєводин, власник розсадника «Батьків Сад» І.В.Цибенко, власник ФГ «Тясмін» Сагайда В.І.

 

Величезна робота з організації масштабного горіхового заходу, по забезпеченню зручного формату його проведення була проведена господарями фундукового саду -  керівництвом та фахівцями агрохолдингу «ГАЛС АГРО».

Тому від імені горіхової спільноти висловлюю щиру вдячність керівнику садівничих проектів агрохолдингу «ГАЛС АГРО» Юрію СТРЕЛЕЦЬ та агроному агрохолдингу Євгену ЛАЙТЕРУ, а за комфортні умови та смачне харчування  - енергійній директорці підприємства «ЕЛІТА» агрохолдингу «ГАЛС АГРО» Лесі МОСТОВІЙ.

 

Але знаковість цієї горіхової події знаходиться перш за все в площині високої фахової компетентності, дивовижної працездатності та нескінченного потенціалу життєствердного оптимізму генерального директора агрохолдингу «ГАЛС АГРО» КРАВЧУКА Сергія Дмитровича.

 

Отже, конференція підбила певні підсумки й намітила подальші кроки в розвитку вітчизняної горіхової галузі, переведенні її на промислові рейки. Сортова культура, що базується на адаптованих високоякісних сортах та якісному сертифікованому садивному матеріалі у поєднанні із сучасними інтенсивними технологіями вирощування, збору й переробки горіхів для отримання доданої вартості є вірним шляхом розвитку галузі.

Це була дійсно крута можливість провести цей день з відомими горіховими ПРОФІ.

   …Є стародавня і мудра приказка - "Дорогу здолає той, хто йде".

Учасники горіхового форуму підтвердили дієвість мудрого дороговказу – ЙДЕМО РАЗОМ!

 

Президент Української горіхової асоціації Г.Юдін

 bottom of page