top of page

Виробники України

1 березня 2023 р.

Поширення промислового фундуківництва на північ

або самий північний сад в Україні

Рівненська область, Україна

З обміном досвіду завітала  делегація Рівненського осередку Української горіхової асоціації у складі керівника обласного осередку д.е.н., професора НУВГП П.М.Скрипчука, відомого аматора-фундуковода Ю.В.Рейнського та інших фахівців до добре знаного багатьом садівникам сертифікованого розсадника «БАТЬКІВ САД», яким вдало керує селекціонер-практик, активний член Української горіхової асоціації Ігор Васильович Цибенко.


Крім широкого спектру плодово-ягідних культур, декоративних культур, що вирощуються в розсаднику, особлива увага вже понад 10 років приділяється вирощуванню фундуку та селекційним дослідам з ним Більше 300 різних рослин вирощується у цьому розсаднику (див. сайт https://batkivsad.com.ua/ru/ та на фейсбуці https://www.facebook.com/sadoviroslyny). У розсаднику щорічно проходить державна сертифікація для отримання необхідних документів, що свідчать про сортову чистоту та якість вирощуваних саджанців.

 

Сьогодні в розсаднику «БАТЬКІВ САД» проходять первинне сортовипробування та сортовивчення більшість сортів з світової селекції фундука, які можуть бути адаптовані в грунтово-кліматичних умовах України. Вже три власних сортів фундука зареєстровані та внесені до Державний Реєстр України, але Ігор Васильович далі веде селекційні роботи по відбору нових перспективних форм разом з селекційними роботами по гібридизації сортами різної селекції. Маючи обмежений земельний фонд, поряд із класичною схемою посадки, Ігор Цибенко успішно моделює вирощування перспективних сортів фундуку заінтенсивною технологією із застосуванням шпалер та без них.

Останні рокиекспериментує з різними способами інтенсивної посадки фундука.

1.     пласка шпалера через 0,75м.

2.     пласка шпалера через 1м.

3.    подібна через 0,5м.

4.    подібна через 0,75м.

5.    квадро на 4 рукави


У минулому році, в цілях поширення вирощування перспективних сортів фундуку за інтенсивною технологією із застосуванням шпалер по різним схемам та дослідження в іншій кліматичний зоні України були закладені дослідні ділянки в Криничанському районі Дніпропетровської області (відповідальні фахівці: к.с.г.н. Зеленько О.А., керівник ТОВ «Горіхові сади України» Філоненко О.Л.).За словами експерта-дорадника Української горіхової асоціації, канд. с.г. наук Олексія Зеленька: "Господарство І. Цибенко має комплексне спрямування. Ідеї і плани перевіряються в різних технологіях створення і експлуатації інтенсивних фундукових садів, вивчення сортової бази світової селекції ,власні сорти. Є що побачити ,вибрати на прикладі технологію до своїх можливостей, і свого уподобання. Шпалерні технології особливо привабливі для невеликих ділянок.Для відпрацювання технологічних особливостей шпалерних технологій і вивчення сортової бази в умовах степу України в пгт. Кринички Дніпропетровської області також створений відповідний дослідний сад. В схему досліджень включений також фундук на підщепі ведмежого горіха". 

Всім горішникам відомо, що фундук опадає поступово протягом 3-х тижнів, тому його неможливо зібрати за один підхід, за допомогою струшування, як у випадку мигдалю чи вишні. Зважаючи на дощову погоду та тумани в кліматичній зоні розташування розсадника «БАТЬКІВ САД» (на кордоні Вінницької-Хмельницької областей), у вересні-жовтні на момент збору фундука з землі, горіх часто-густо буває брудним та при запізненні збирання його з можливими ознаками плісняви, що погіршить його якість.В зв’язку з цим, аматор Цибенко знайшов спосіб спростити збирання та одночасно сушку горіху, без втрати якості. Цього року втілили свою ідею в життя- технологія вирощування та збирання фундука на шпалері за допомогою підвісної сітки офіційно запатентована у Державному Реєстрі України. Патент за № 151082 від 01.06.2022 сьогодні прикрашає офіс приватного господарства «БАТЬКІВ САД».

 

З керівником Рівненського осередку Української горіхової асоціації Петром Скрипчуком знайомі давно і не тільки по участі у конференціях та інших заходах асоціації. Свою вищу аграрну освіту Ігор Цибенко отримав у Рівненському Націона́льному університе́ті во́дного господа́рства та природокористува́ння (НУВГП), де працює та викладає професор Петро Михайлович Скрипчук.

Тому з метою створення самого північного промислового фундукового саду в України зустрілися відомі фахівці-горішники.

   У планах Рівненського осередку горіхової асоціації закласти на півночі області, в Володимирецькому районі (до білоруського кордону близько 100 кілометрів) промисловий фундуковий сад. 

Для цього знадобився набутий роками досвід та знання всієї фахової трійці: Ігора Цибенко, Петра Скрипчука, Юрія Рейнського. Були відібрані найбільш витривалі сорти для північного регіону, оглянуті майбутні саджанці, які восени поїдуть на північ. Обговорено тему технологічного танаукового супроводу закладки та послідуючого вирощування промислового саду, який фахівці будуть надавати разом. Але конкретизувати всі деталі цього ПІВНІЧНОГО ФУНДУКОВОГО ПРОЕКТУ буду трохи пізніше - восени, коли сад вже буде посаджений. Щоб не наврочити – як кажуть… А поки, міцно потиснувши друг другу руки, Поліські фахівці виїхали продовжувати готувати площу під майбутній ПІВНІЧНИЙ ФУНДУКОВИЙ САД.

 

Президент Української горіхової асоціації Г.Юдін
bottom of page