top of page

Новини України

30 червня 2025 р.

Садівничі новини тижня

На цьому тижні, 26 червня відбулось засідання Робочої групи з питань розвитку садівництва Мінагрополітики в оновленому складі

САДІВНИЧІ НОВИНИ ТИЖНЯ.


Відбулося засідання Робочої групи з питань розвитку садівництва Мінагрополітики.

У відповідності з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України за № 1849 від 13.06.2025р. був оновлений склад Робочої групи з питань розвитку садівництва.  Наразі  у складі Робочої групи налічується 26 представників галузевих садівничих асоціацій та громадських об’єднань, фахівці Мінагрополітики, Держпродспоживслужби, наукових закладів та установ. Очолює Робочу групу з питань розвитку садівництва – Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Висоцький Т.М.


Від ВГО «Українська горіхова асоціація» до складу Робочої групи включені:  Президент асоціації Юдін Г. та член Президії асоціації, керівник програм розвитку агрохолдингу «ГАЛС-АГРО» Стрелець Ю.

На цьому тижні, 26 червня відбулось засідання Робочої групи з питань розвитку садівництва Мінагрополітики в оновленому складі.

Серед питань, які були розглянуті на засіданні Робочої групи, було розглянуте наступне  питання:


«Щодо змін мінімальної кількості садивного матеріалу (саджанців) на 1 гектар шипшини, які затверджені у Додатку 2 до Наказу Мінагрополітики від 12.07.2022 р. № 447 «Деякі питання реалізації Порядку надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року № 738».

Доповідачем по цьому питанню був призначений президент ВГО «Українська горіхова асоціація» Г.Юдін.


Інформую щодо змісту розглянутого питання.

Шипшина – давно і добре знайома культура в Україні. З огляду на динамічно зростаючий попит використання шипшини в харчовій, фармацевтичній, косметологічній та інших галузях, а також її експортної орієнтованості та сталому попиту на світових ринках - створення промислових насаджень з сортів шипшини має інвестиційну привабливість. Тому, на підставі клопотань від садівничих підприємств, ВГО «Українська горіхова асоціація» розширила напрями своєї діяльності, додав до них розвиток промислових насаджень шипшини.

В зв’язку з цим, до Мінагрополітики був направлений Лист-клопотання від Української горіхової асоціації з пропозицією щодо внесення змін до Наказу Мінагрополітики № 447 від 12.07.2022р в частині зменшення мінімальної кількості садивного матеріалу (саджанців) на 1 гектар шипшини.


Питання в тому, що незважаючи на достатньо велику розповсюдженість дикорослої шипшини в Україні, закладання промислових садів стримувалося відсутністю сортів, офіційно зареєстрованих у Державному Реєстрі сортів. У період формування Державної Програми розвитку садівництва, яка була затверджена Постановою Кабміну № 738 від 21.06.2022р.,  у Державному Реєстрі сортів були зареєстровані тільки 2 промислових сорти шипшини.

Наразі,  проаналізувавши причини, що стримують зростання площ шипшинових садів, ми дійшли висновку, що основним стримуючим фактором є саме інтенсивна схема посадки закладена у Вимоги до критеріїв створення садів згідно Наказу Мінагрополітики 447 від 12.07.2022р., яка передбачає мінімальну кількість саджанців на 1 гектар  - 5000 саджанців шипшини.


В той же час, за період 2023-2025 років у Державному Реєстрі сортів були зареєстровані нові промислові сорти шипшини, які орієнтовані на меншу щільність посадки і є більш затребуваними для створення промислових шипшинових насаджень. Наразі у Державному Реєстрі зареєстровані 6 сортів шипшини.

При цьому,  районовані українські сорти шипшини мають високу витривалість до різних кліматичних умов  (стійкість до зимових морозів та весняних зворотних заморозків, невибагливість до високої якості ґрунтів, витривалість до посухи, тощо).

У зв’язку з клопотанням Української горіхової асоціації наукове обґрунтування доцільності використання  необхідної кількості саджанців шипшини на 1 гектар  було виконано Інститутом садівництва НААН України.


Фахівці Інституту садівництва ґрунтовно дослідили це питання та прийшли до висновку, що збігається з висновками авторів новітніх сортів шипшини та пропозицією Української горіхової асоціації в необхідності зменшення нормативу мінімальної кількісті саджанців шипшини на 1 гектар насаджень з попередньо затверджених 5000 саджанців до 2500 саджанців на гектар. Науково обґрунтований висновок Інститутом садівництва НААН України також був направлений до Мінагрополітики.


На засіданні Робочої групи пройшло обговорення пропозиції Української горіхової асоціації щодо доцільності зменшення нормативу мінімальної кількість саджанців. На підставі голосування членами Робочої групи було прийняте рішення підтримати пропозицію Української горіхової асоціації щодо зменшення мінімальної кількості садивного матеріалу (саджанців) на 1 гектар шипшини, яка затверджена в Наказі Мінагрополітики від 12.07.2022 р. № 447, до 2500 саджанців на гектар.


Президент Української горіхової  асоціації Г.Юдін

bottom of page