top of page

Виробники України

1 червня 2022 р.

Перемога Ізмаїлу на горіховому фронті

Рік тому на базі горіхового саду ТОВ «ВОЛ-НАТ» (м. Ізмаїл, Одеська область) відбулася українсько-французька горіхова конференція за участю Себастьяна ЛІНАРДа (Sébastien Linard) - власника однієї з найвідоміших горіхових компаній «LINARD FRANCE» (Франція), який вперше в Україні технологічно супроводжує сад української компанії «ВОЛ-НАТ»

Ізмаїл, Одеська область, Україна

ДЕНЬ ПЕРШИЙ

 

Рік тому на базі горіхового саду ТОВ «ВОЛ-НАТ» (м. Ізмаїл, Одеська область) відбулася українсько-французька горіхова конференція  за участю Себастьяна ЛІНАРДа (Sébastien Linard) - власника однієї з найвідоміших горіхових компаній «LINARD FRANCE» (Франція), який вперше в Україні технологічно супроводжує сад української компанії «ВОЛ-НАТ».


ТОВ «ВОЛ-НАТ» є членом Української горіхової асоціації, і тому, делегація горіхової асоціації, як організатор минулої конференції, напередодні горіхового сезону, вирішили подивитися, як справи в інтенсивному саду через рік після конференції.

Керівник ТОВ «ВОЛ-НАТ»  Гук Андрій, з привітністю зустрівши нас на порозі саду, як завжди відверто розповідає про свій сад: "Площа саду складає 91 га і посадка саду проходила в 3 етапи: у 2013 року посаджено 18 га, у 2014року - 20 га, основний горіховий масив у 2015року - 53 га.


Сад був висаджений за сучасною інтенсивною технологією саджанцями французьких сортів "Lara" і "Fernor". Це промислові сорти - латерального типу плодоношення і на сьогодні плодоносить 17 743 дерева (3 596 сортів "Lara" і 14 147 сортів "Fernor").

Запилювачів 5 сортів, їх склад від загальної кількості дерев знаходиться в межах 3%. Схема посадки "Fernor" - 6×8м, "Lara" - 4×8м.


Грунти - черноземи південні висококарбонатні, структуровані. Полив і підкормки проводяться через систему підземного краплинного поливу, краплинні стрічки розташовані на глибині 30 см з двох сторін ряду на відстані 90 см від дерев. Проводяться профілактичні заходи по захисту саду від хвороб і шкідників. Технологічний супровід саду з часу його створення проводить французький горіховод Sebastian Linard. Щороку проводиться грунтова та листова діагностика саду у французький лабораторії, на підставі чого щорічно корелюється схема "харчування"- сміючись, каже Андрій Гук.

 

Ми із задоволенням ходили садом, оглядаючи дерева, повні горіхового врожаю. 

Дослівно наводжу висловлювання експерта-дорадника асоціації, канд.с.-г.наук Зеленько Олексія Анатолійовича: "Загальне враження від відвідування і огляду саду надзвичайно позитивне!


Сад має здоровий зовнішній вигляд, відсутні грибкові захворювання, листя має яскравий темно-зелений колір, достатній приріст гілок всіх порядків. Сама найважливіша особливість плодоношення горіхів в цьому році - потенційна врожайність саду практично на 100% реалізована в його фактичній врожайності. На ВСІХ цьогорічних приростах є горіхи, їх формування також якісне. Це дуже велике досягнення в правильній експлуатації саду, коли потенційна врожайність відповідає фактичній. Якісне запилення і система догляду зберегли на горіхах всю зав’язь.


Я вже бачив багато садів на своєму віку, бачив і цей сад рік тому, напередодні конференції, але сьогодні, "поклавши руку на серце", без перебільшення можу сказати, що цей сад – ВЗІРЕЦЬ!!! "

В горіховому саду до нас приєднався відомий ізмаїлчанин новатор-селекціонер Олександр Пономаренко і зав’язалась жвава дискусія по питанням інтенсифікації плодоношення.


Наразі сад знаходиться в періоді росту і плодоношення, дерева мають ще сильний ріст основних гілок, добре розвиваються гілки других порядків, особливо в нижніх ярусах. Врожай щорічно збільшується. Але за пропозицією Олексія Зеленько, потенціал саду можливо ще збільшити, якщо продовжити формувати гілки різних порядків по всьому об’єму крони.  При таких професійних підходах планова проектна врожайність саду 4 тони з гектару буде не тільки виконана, а й наступить в більш ранній період.


Незважаючи на те, що сад росте в рамках проектної врожайності, фахівці домовились, що для розуміння реакції сортів на нові варіанти обрізки Гук Андрій планує закласти ці досліди. Також в саду в  майбутньому планують провести контурну обрізку дерев технічними засобами. Підсумовуючі питання догляду за деревами, фахівці абсолютно згодні з тим, що важливо, щоб в кожні вікові періоди горіха волоського своєчасно проводити належні заходи по догляду за кроною.


В горіховому саду вже проводяться додаткові досліди: поряд з відомими французькими сортами, Андрій Гук разом з Олександром Пономаренко посадили ряд крупноплідних горіхів сорту «ІНТР» (автор сорту О.Пономаренко), щоб дослідити, як будуть рости та плодоносити крупноплідні горіхи цього нового сорту в умовах інтенсивного технологічного обслуговування. Ми обов’язково згодом розповімо про результати промислового вирощування цього сорту.

В цьому році, Андрій Гук, ще маючі трохи місця для розширення саду, привіз з Франції 800 саджанців і посадив їх. 


Вже на прикладі цього впевнено зростаючого саду можливо зробити висновок: Сьогодні для всіх, хто займається горіховим садівництвом абсолютною істиною повинно бути те, що сучасні агрономічні рішення, інноваційні схеми живлення та високотехнологічна культура виробництва — це невід'ємно важливі складові УСПІХУ в вирощуванні РЕНТАБЕЛЬНИХ промислових садів.


 Величезна роль у цьому  - свідомо вірний підбір сортів, з урахуванням майбутнього попиту.

В цьому, Андрій Гук після численних консультацій з горішником Себастьяном Лінардом, аналізу збуту та попиту, прийняв для себе рішення – французькі сорти "Lara" і "Fernor". Але, на жаль, успішний приклад вирощування цих сортів, після обстеження кліматичних умов України Себастьяном Лінардом, можливий тільки в південних областях України.


Будучи, у складі Української горіхової асоціації на відомій міжнародній виставці ANUGA-2021 (Кельн, Німеччина), що відбулася в жовтні минулого року, Андрій Гук продав весь свій горіх по найвищим цінам в Україні!!!

Це ще раз підтверджує то, що сортові якісні партії горіху волоського з промислових садів будуть користуватись постійним попитом.

Наразі, Українська горіхова асоціація готує пакет горіхових пропозицій на наступні відомі міжнародні виставки, такі як Speciality & Fine Food Fair (Лондон, Англія), Fruit Attraction (Мадрид, Іспанія), SIAL Paris 2022 (Париж, Франція). В пакеті горіхових пропозицій України ми включаємо не тільки горіх, фундук, мигдаль, а й продукти їх переробки та сумісного виготовлення (кондитерські та інші вироби).


Тому УВАГА ВСІМ горішникам та переробникам – якщо бажаєте знайти покупця на власну продукцію на світовому ринку – звертайтесь до Української горіхової асоціації. 

 

 Наразі, горіховий сад Андрія Гука набирає обертів. 

  "Ми вже бачимо свої можливості щодо подальшого експорту сортового горіху – продовжує Андрій – у нас повністю укомплектований завод із переробки та калібрування горіха обладнанням компанії "BSI" (Франція), який за спроектованою потужністю зможе обслуговувати всіх горішників Одеської та Миколаївської областей, які вирощують горіхи французьких сортів. Для механізованого збирання горіха – є шейкер ("BSI", Франція) та самохідний горіхозбиральний комбайн ("Monchiero", Італія).


Наш горіх вже розкуштували, переконалися у його смаку та сортовій чистоті та чекають нового врожаю. У лютому, перед самою війною до нас знову завітав Себастьян Лінард (Sébastien Linard) з пропозицією горішникам півдня України поширити закладку горіхових садів французькими сортами".


В свою чергу, Українська горіхова асоціація планує і надалі висвітлювати та популяризувати передовий досвід найкращих садів України, досягнення новаторів-селекціонерів. Якщо плануєте бути успішним горішником, приєднуйтесь та беріть участь у роботі та заходах горіхової асоціації.

…В той же час, слухаючи Андрія Гука та Олександра Пономаренко, не раз ловив себе на думці, що при слові ІЗМАЇЛ у пам'яті зі шкільної програми часто-густо спливають зухвалі слова султана Мехмед-паші «Швидше Дунай потече назад, ніж здасться Ізмаїл!» у відповідь на пропозицію полководця Суворова здати фортецю. Блискучий штурм Ізмаїльської фортеці військами Олександра Суворова був відповіддю на ці слова і припинив правління імперії Османа на півдні України...


Однак тепер, на зміну давенним історичним військовим перемогам, Ізмаїл сьогодні, завдяки таким талановитим фахівцям, як Андрій Гук та Олександр Пономаренко, здобуває блискучу перемогу в розвитку горіхівництва України.

 

ДЕНЬ ДРУГИЙ

 

У моєму вчорашньому репортажі я розповів про відвідування горіхового саду Андрія Гука (ТОВ «ВОЛ-НАТ», м. Ізмаїл, Одеська область) на базі якого рік тому було проведено українсько-французьку конференцію за участю відомого французького горіхового фахівця Себастьяна ЛІНАРДа (Sébastien Linard).

А наступного дня після цієї конференції, 31 липня минулого року ми провели практичний семінар під назвою «В гостях у розсаднику ПОНОМАРЕНКО О.К.» з огляду селекційних досягнень та робіт відомого селекціонера, садівника-новатора Пономаренко Олександра Костянтиновича.


Тому і зараз, рік по тому, ми наступного дня після відвідування горіхового саду Андрія Гука залюбки прийняли запрошення Олександра Костянтиновича оглянути його напрацювання в розсаднику, який без жодного перебільшення сьогодні є школою новаторського досвіду та інноваційної майстерності в горіхівництві України.

 

З одного боку, Пономаренко - селекціонер, що відбувся, в активі якого зареєстровані в Державному Реєстрі сорти горіха волоського "ІНТР" та "СЕР МАДЖЕСТИК". З іншого боку, особливо пізнавально повчитися у горіхового новатора тому, що Олександр Костянтинович унікально гармонійно поєднує багатовекторність горіхових напрямків: відпрацьована роками технологія щеплень на лапині (лат. Pterocárya - рід рослин родини Горіхові), практично без аналогів у світі, селекційні успіхи щодо створення великоплідних сортоформ горіху волоського та фундуків, удосконалення різних видів щеплення (достатньо простий станок, но дуже ефективний Олександр Костянтинович розробив та зробив самотужки), подальше вивчення розвитку фундуків різних сортів, щеплених на ведмежому горісі (лат. сorylus colurna – Ліщина деревоподібна, належить до роду Ліщин сімейства Березові) та інші напрацювання.


Впродовж минулого дня, присвяченого горіху волоському, нас насамперед цікавив розвиток теми, якою впевнено займається відомий селекціонер - створення великоплідних сортоформ горіху.


І прогрес у цьому ми явно відчули тримаючи в руках справжнього горіхового велетня, розмір якого в зеленому навколопліднику можна порівняти з яблуком.

"Яблуневий" – поки що така у нього робоча назва до реєстрації - сміючись сказав Олександр Костянтинович

Практично 7 сантиметрів розмір цього велетня без навколоплідника дійсно справляє враження (див. фото).

Відразу пояснюю причину нашого інтересу – сьогодні на світовому ринку українському горіху волоському потрібен РЕБРЕНДИНГ – комплексна, стратегічна зміна існуючого застарілого бренду, який роками склався у закордонних покупців внаслідок горіхового експорту з України різнокаліберного та різносортного горіха, зібраного по домашніх подвір'ях та придорожніх посадках.


Тому, щоб боротися з існуючим брендом українського горіха, який сформований роками на закордонних ринках «нижчий за плінтус», нам потрібні високоякісні сортові партії горіхів з таких промислових садів, як у Андрія Гука та можливості привернути увагу такими велетенськими формами горіхів, які здивують кожного закордонного покупця.

 

В зв’язку з цим, ми домовились з Олександром Пономаренко, що його велетенські форми горіху "ІНТР" та "Яблуневого" ми продемонструємо на міжнародній виставці "SIAL Paris 2022" та інших, де Українська горіхова асоціація планує прийняти участь та готує пакет українських горіхових пропозицій.


7 років кропіткої праці невтомного селекціонера пішло, щоб "підкорити" і освоїти практику щеплення горіха на підщепі Лапіни великоплідної. Як дуже довговічна і вологолюбна підщепа, Лапіна розширює можливості вирощування волоського горіха на сирих ґрунтах і заболочених низовинах, а таких територій в Україні достатньо і практично вони не використовуються.


У такій підщепо-прищепній комбінації горіх волоський можна використовувати для обсадження берігів річок, водойми, заплавних територій.


Крім цього, рік тому, в рамках спільного проекту між Українською горіховою асоціацією, Одеським аграрним університетом (С.Петренко) та НВК "Жива хлорела" (Самвел Мкртчян) у розсаднику Пономаренка, як і в низці інших горіхових садів, розпочато експеримент із використання біопрепаратів на основі хлорели. За свідченням Олександра Пономаренка, використання біопрепаратів "Жива хлорела" дає хороші та обнадійливі результати. Роботу з хлорелою буде продовжено.


А далі, вже четвертий рік поспіль, ми рушаємо в унікальний фундуковий садочок, який вирощується в спартанських умовах та посаджений Олександром Пономаренком 5 років тому.

Це маловитратний фундуковий сад, орієнтований на маленького фермера або сільську сім'ю, що має 1-2 гектари землі. 


У цей фундуковий сад площею 1 га ми знову зі своїми фахівцями, як і рік тому, приїхали у розпал літа, яке наразі практично постійно посушливе в Бессарабії. Сад знову, як і минулого року, так і позаминулого року, вразив нас своєю «живою» зеленню кущів з горішками, за наявності навколо похмурої одноманітності посушливих і в багатьох містах омертвілих залишків зернових та технічних культур.


Схема посадки фундука в саду 5×4 м, висаджений фундуком сорту Черкеський 2 міститься в кущовій розрідженій формі, утримання ґрунту – за системою чорного пару. Грунт у саду - чорноземи південні. Сад міститься в богарних умовах, без зрошення та додаткового поливу, майже без обробки, крім один раз на місяць заїзду трактора в сад. Два роки тому, у 3-річному віці саду, Олександр Костянтинович зібрав перший урожай 380 кг з 1 гектара (і це за неймовірної посухи!!!), у минулому році - до 1 тони.

Сорт фундука Черкеський 2 – старий адигейський сорт, раннього терміну дозрівання, універсального призначення, досить зимостійкий та посухостійкий, стійкий до хвороби. До речі, ми спостерігали в інших фундукових садах, що ростуть недалеко, інші сорти фундука - не мають такої врожайності та стійкості. Це ще раз свідчить про важливість вибору сорту чи групи сортів у конкретних ґрунтово-кліматичних умовах вирощування.


З свідченням наших фахівців, сорт Черкеський 2 в порівнянні з іншими сортами фундука, ймовірно, має особливу анатомічну будову листового апарату, яка зменшує і регулює в необхідних межах транспірації, випаровування, дуже розвинену покривну тканину листа.

"Досвід Олександра Костянтиновича Пономаренка. – продовжує свій висновок експерт-дорадник асоціації, канд.с.-г. наук Зеленько Олексій Анатолійович - має особливе значення з точки зору вибору інтенсивної чи екстенсивної технології вирощування фундуку. При мінімальних витратах на створення фундукового саду та догляду за ним, за відсутності необхідних інвестиційних коштів, при правильному підході до вибору сортової бази фундуку та оцінки ґрунтових умов, така технологія також є досить рентабельною в частині продуктивності саду та мінімуму витрат для «пересічного» сільського жителя".


Ми назвали модель цього саду – СОЦІАЛЬНИМ ПРОЕКТОМ МАЛОВИТРАТНОГО (бюджетного) ФУНДУКОВОГО САДУ. І цей, насправді соціальний проект успішно працює.


У невимушеній обстановці відбулася активна та відкрита розмова про рентабельність горіхівництва, його подальші шляхи розвитку, селекцію, практичну допомогу науки для розвитку промислових горіхових садів.


Cлухаючі Олександра Пономаренко, я весь час згадував одне з необхідних правил для досягнення успіху Уінстона Черчілля, визнаного найхаризматичнішим політиком XX століття, який вважав: «Удосконалюватися – значить змінюватись, бути досконалим – означає змінюватися часто!». Як влучно слова англійського політика збігаються з ритмом життя талановитого та невтомного садівника-новатора – Олександра Костянтиновича Пономаренко.

 

Президент Української горіхової асоціації Г.Юдін

 bottom of page