top of page

Новини України

27 березня 2024 р.

Проблеми переробки садівників підтримали депутати

Проблеми переробки садівників підтримали депутати
За підсумками засідання Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики (комітетські слухання) були затверджені рішенням Аграрного комітету від 18.03.24 відповідні РЕКОМЕНДАЦІЇ, які направлені до Кабінету Міністрів та відповідним Міністерствам для подальшого опрацювання.
В цих рекомендаціях враховані пропозиції садівників.

Київ, Україна

ПРОБЛЕМИ ПЕРЕРОБКИ САДІВНИКІВ – ПІДТРИМКА ДЕПУТАТІВ

В своїй попередній інформації від 10 березня я писав про засідання комітету  Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики (комітетські слухання) на тему: «Державна підтримка аграрного сектору 2024» під головуванням Голови Комітету Олександра Гайду.

В ході виступів від ВГО «Українська горіхова асоціація» в засіданні Аграрного Комітету ВР прийняв участь та виступив президент асоціації Геннадій Юдін з проблемою відсутності фінансування для всіх садівничих підприємств, які отримують власний урожай в садах та планують розвиток переробних потужностей для його первинної технологічної переробки. Впродовж виступу, в Аграрний Комітет ВР був направлений  лист з пропозиціями внесення необхідних змін в постанову Кабінету Міністрів України за № 739 «Деякі питання надання грантів переробним підприємствам» від 24.06.2022р.

Далі, за підсумками комітетських слухань та виступів на них, рішенням Аграрного комітету від 18.03.24 були затверджені відповідні РЕКОМЕНДАЦІЇ, які направлені до Кабінету Міністрів та відповідним Міністерствам для подальшого опрацювання.

В Рекомендаціях, затверджених Комітетом Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, рекомендовано Міністерству економіки України спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України, надалі цитую:

"…5.3. Розглянути можливість внесення змін постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 № 739 «Деякі питання надання грантів переробним підприємствам» щодо унормування діяльності садівничих підприємств на отримання грантових коштів на розвиток переробних потужностей для первинної технологічної переробки зібраного в врожаю, в тому числі для товарної доробки продукції власного виробництва…"Тішить, що проблеми садівників знайшли таку активну підтримку серед народних депутатів України. Аграрний Комітет ВР під головуванням Голови Комітету Олександра Гайду підтримав у своїх рекомендаціях прохання садівників, яке виклав від імені садівницьких підприємств корпорації "Вінницясадвинпром" та Української горіхової асоціації у своєму виступі Геннадій Юдін.

Позиція народних обранців обнадіює і вселяє впевненість у подальшому позитивному вирішенні цієї садівницької проблеми. Оскільки, незважаючи на значний перелік проблемних питань, розглянутих у ході комітетських слухань, у загальній, описовій частині Рекомендацій Аграрного Комітету ВР дуже докладно викладена ця нагальна проблема садівників. Далі цитую:

"…Разом з тим, учасниками слухань було наголошено, що щороку дедалі більше садівничих агропідприємств стикається з необхідністю у первинної обробки плодів після збирання врожаю.

Зібраний врожай горіхів (зокрема горіх волоський, фундук, мигдаль) відразу після його збирання в промислових садах, підлягає обов’язковій первинній обробці, яка включає в себе ряд послідовно виконуваних технологічних операцій: очищення, миття, сушіння, калібрування, фасування горіхів для зберігання врожаю.

Тільки після виконання вищезазначених технологічних операцій горіхи використовуються для подальшого їх просування: реалізація у шкаралупі (у т.ч. на експорт), подальша глибинна переробка – лущення, бланшування, виготовлення горіхових продуктів та інгредієнтів, тощо. В промислових садах кісточкових та сім’ячкових плодових культур, у ягідних насадженнях також є відповідні технології з первинної обробки плодів та ягід після збирання врожаю.

У зв’язку з необхідністю первинної технологічної переробки зібраного в садах врожаю горіхів садівничі агропідприємства мають нагальну необхідність придбати обладнання для виконання вищезазначених технологічних операцій, а саме: обладнання для очищення, миття, сушіння, калібрування, фасування.

Більшість садівників-фермерів планує придбання цього обладнання за допомогою діючої грантової програми згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 № 739 «Деякі питання надання грантів переробним підприємствам».

Окремі садівничі підприємства вже подали заявки на отримання грантових коштів з бізнес-проектами по розвитку переробних потужностей для первинної технологічної переробки зібраного в садах врожаю. Проте рішення по цим заявкам не були прийняти та грантові кошти не отримані.

На думку учасників слухань, основна проблема полягає в наступному. Згідно з пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України за № 739 отримувач грантових коштів у свої заяві зазначає вид економічної діяльності у відповідності з КВЕД ДК 009:2010. Згідно з КВЕД вирощування багаторічних культур відноситься до Секції A Група 01.2 Класи 01.21 – 01.29, які є одними з основних для більшості садівничих підприємств.


В той же час, розділ секції A включає тільки вирощування культур, а діяльність із подальшого перероблення продукції, класифікована у відповідності з КВЕД в Секції C Переробна промисловість. В свою чергу, тільки види господарської діяльності Секції C Переробна промисловість придатні для отримання грантових коштів відповідно до зазначеної постанові КМУ.

У офіційному роз’ясненні Держкомстат також зазначив про неможливість використання садівничими підприємствами КВЕД Секції C для ведення господарчої діяльності по первинній переробці врожаю, зібраного в садах (очищення, миття, сушіння). Позиція Держкомстату - первинну технологічну обробку урожаю в садах слід класифікувати за КВЕД: Секція A Група 01.2.

Тому на сьогоднішній день склалася ситуація, що всі садівничі підприємства, які отримують власний урожай та планують розвиток переробних потужностей для його первинної технологічної переробки не зможуть брати участь у грантовій програмі згідно постанови Кабінету Міністрів України № 739.

Врегулювання зазначеної проблеми, на думку учасників слухань, можливе шляхом коригування тексту постанови Кабінету Міністрів України за № 739"…

Тому Рекомендації, затверджені Комітетом Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики від 18.03.2024року та відправлені для подальшого опрацювання в Міністерство економіки будуть служити базовою платформою для подальшої роботи корпорації "Вінницясадвинпром" та Української горіхової асоціації у вирішенні цієї проблеми.

… "Дайте мені точку опори …" – цей відомий вислів давньогрецького вченого Архімеда із Сиракуз прозвучав наразі надзвичайно актуально у підтримці профільного Аграрного Комітету Верховної Ради для садівників країни.

  

Геннадій Юдін, Президент ВГО «Українська горіхова асоціація».

 Сергій Бойчук, Генеральний директор корпорації  «Вінницясадвинпром»

 bottom of page