top of page

Новини України

22 лютого 2024 р.

На старті сезону "Садівництво 2024". Новини галузі

Відбулося засідання Робочої групи з розвитку садівництва Міністерства аграрної політики та продовольства України під керівництвом першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України, Голови Робочої групи Т.М.Висоцького.

Київ, Україна

Відбулося засідання Робочої групи з розвитку садівництва Міністерства аграрної політики та продовольства України під керівництвом першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України, Голови Робочої групи Т.М.Висоцького. В засіданні Робочої групи прийняли участь фахівці Мінагрополітики, керівники галузевих асоціацій та громадських об’єднань, представники Мінекономіки, Держпродспоживслужби, Інституту садівництва НААН, провідних садівничих підприємств.


Розгляд питання щодо участі садівничих підприємств, які отримують власний урожай та планують розвиток переробних потужностей для його первинної технологічної переробки, у формі отримання гранту для розвитку переробного підприємства, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року № 739 «Деякі питання надання грантів для переробних підприємств» було ініційовано корпорацією «Вінницясадвинпром» та Українською горіховою асоціацією.


Актуальність розгляду цього питання полягає в наступному. За допомогою Програм державної підтримки садівництва за період 2018-2023 років були закладені 14501 гектарів нових садів, з яких – 5890 гектарів горіхових садів, або 41 % від загальної площі новостворених садів в Україні (станом на 17.02.2024р.).

Наразі промислові сади активно вступають в фазу товарного плодоношення. Щороку дедалі більше садівничих агропідприємств стикатиметься з необхідністю первинної обробки плодів після збирання врожаю.

Відносно горіхів, то зібраний врожай горіхів (горіх волоський, фундук) відразу після його збирання в промислових садах, підлягає обов’язковій первинній обробці, яка включає в себе ряд послідовно виконуваних технологічних операцій: очищення, миття, сушіння, калібрування, фасування горіхів для зберігання врожаю. Після виконання вищезазначених технологічних операцій горіхи використовуються для подальшого їх просування: реалізація (у т.ч. на експорт), подальша глибинна переробка – лущення, бланшування, виготовлення горіхових продуктів та інгредієнтів, тощо.

В промислових садах кісточкових та сім’ячкових плодових культур також є відповідні технології з первинної обробки плодів після збирання врожаю.

Значна частина садівничих агропідприємств, садівників-фермерів планує придбання обладнання для первинної обробки плодів за допомогою діючої грантової програми згідно постанови Кабінету Міністрів України за № 739 «Деякі питання надання грантів переробним підприємствам» від 24.06.2022р. (надалі – постанова КМУ-739).

Декілька садівничих підприємств вже подавали заявки на отримання грантових коштів з бізнес-проектами по розвитку переробних потужностей для первинної технологічної переробки зібраного в садах врожаю, але їх заявки були відхилені.

Для розгляду цього питання в засіданні Робочої групи з розвитку садівництва був запрошений та прийняв участь директор Департаменту розвитку реального сектору економіки Мінекономіки Роман Кропівницький. Адже, згідно постанови КМУ-739, виконавцем бюджетної програми по наданню грантів для переробних підприємств є Мінекономіки.


Тому після виступів директора корпорації «Вінницясадвинпром» С.Бойчука та президента Української горіхової асоціації Г.Юдіна на засіданні Робочої групи, директор Департаменту Мінекономіки Р.Кропівницький проінформував про наступне.

Дійсно первинна технологічна обробка зібраного в садах врожаю у відповідності з КВЕД-2010 відноситься до Секції A Група 01.2 Клас 01.25 Вирощування ягід, горіхів та інших фруктів, який є одним з основних для більшості садівничих підприємств. В той же час, розділ Секції A включає тільки вирощування сільськогосподарських культур, у тому числі, вирощування багаторічних культур, а діяльність із подальшого перероблення сільськогосподарської продукції, класифікована згідно діючого КВЕД-2010 в Секції C Переробна промисловість.

В свою чергу, види господарської діяльності Секції C Переробна промисловість придатні для отримання грантових коштів згідно постанови КМУ-739. Але при первинній технологічній обробці зібраного урожаю не відбувається зміна врожаю, що збирається та первинно обробляється в садах, на новий вид продукту.

Тому директор Департаменту Мінекономіки Р.Кропівницький надав свої координати для подальшого спілкування по цьому питанню. В зв’язку з цим, корпорація «Вінницясадвинпром» та Українська горіхова асоціація передадуть в Департамент Мінекономіки власні пропозиції для пошуку вірного рішення по складанню бізнес-проектів садівничими підприємствами по розвитку переробних потужностей та продовжать консультації з цього приводу.


В зв’язку з цим, корпорація «Вінницясадвинпром» та Українська горіхова асоціація пропонують садівничим агропідприємствам, садівникам-фермерам, які планують подавати заявки на отримання грантових коштів з бізнес-проектами по розвитку переробних потужностей для зібраного в садах врожаю у рамках постанови Кабміну за № 739 «Деякі питання надання грантів переробним підприємствам» від 24.06.2022р., звертатись за додатковою консультацією в корпорацію «Вінницясадвинпром» (т. 0678880341, емайл: vinsadvinprom@ukr.net) та Українську горіхову асоціацію (т. 0675230985, емайл: ukr.nuts2008@gmail.com)

На засіданні Робочої групи Мінагрополітики були розглянуті інші, але не менш важливі питання з розвитку садівництва, а саме:

  • Про розробку дорожньої карти прийняття Європейською Комісією регламентів (ЄС) 2022/1309 та 2023/158 щодо скасування обмежень експорту садивного матеріалу черешні, вишні та горіхів з України до країн ЄС

  • Про включення розсадницьких господарств до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва

  • Про стан галузі садівництва в господарствах та особливості сезону 2024 року


    Але більш докладно про розгляд цих питань читайте у наступній інформації.


Президент Української горіхової асоціації Г.Юдін

bottom of page