top of page

Заходи УГА

24 березня 2024 р.

Становлення стратегії здорового горіхового харчування та розвиток горіхової переробки - ланки одного ланцюжка.

ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ – це перш за все реальна можливість підвищення загального рівня здоров’я людини та тривалості якісного життя, суттєвого зниження медикаментозного навантаження, швидкої реабілітації для наших захисників-воїнів. Тому ввести в постійний раціон корисні продукти горіхової переробки, зробити їх щоденне вживання нормою для кожного – це важлива соціальна задача, яку наразі починають фахівці Української горіхової асоціації в співпраці з професіоналами НУХТ

Київ, Україна

СТАНОВЛЕННЯ СТРАТЕГІЇ ЗДОРОВОГО ГОРІХОВОГО ХАРЧУВАННЯ та РОЗВИТОК ГОРІХОВОЇ ПЕРЕРОБКИ - ЛАНКИ ОДНОГО ЛАНЦЮЖКА.

Сьогодні навіть лінивий знає про користь вживання волоських горіхів та фундуку. А ще скільки писано-переписано про користь горіхів для здоров’я. Бо за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я  - 80 % усіх захворювань тією чи іншою мірою пов’язані із харчуванням. Тому тішить те, що ГОРІШКИ для багатьох стають все більш необхідним необхідним продуктом в раціоні ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ.

Рахуйте самі: 100 грамів волоського горіху містить приблизно 47 грамів полінасичених жирних кислот (з яких 9-10 г чудодійна Омега-3) – це здорові жири, профілактика серцевих захворювань.

Далі: 15 грам протеїну, з яких 2,5 грам ВСАА - група амінокислот, 7 грам клітковини – це профілактика діабету та проблем травлення.

Ще далі: Велика кількість антиоксидантів, які захищають організм від руйнівного впливу вільних радикалів та допомагають боротися з онкологічними захворюваннями. При базовому значенні 3тис.—5тис. одиниць за шкалою ORAC, волоські горіхи мають -13000 ORAC/100г, фундук – 9600.Численні переваги для здоров’я людини надає присутність у складі горіхів великої кількісті вітамінів В1, В6, магнію, цинку та інших. Перелік можливо подовжити.

В свою чергу, стрімке зростання горіхових та фундукових садів, що вирощують сортові, високоякісні горіхи (без афлатоксинів, без свинцю, якими страждають придорожні горіхові дерева) дозволяє наситити наш раціон дійсно ЗДОРОВИМИ ГОРІШКАМИ.

Дійсно горішки – це важливий, але все ж таки тільки окремий продукт в раціоні здорового харчування.  Правильне харчування: це не на короткострок - щоб організм працював стабільно добре, потрібно стежити за тим, що ви їсте постійно для забезпечення нормального розвитку і життєдіяльності.

 Тому збагачення раціону здорового харчування продуктами горіхової переробки: олією, борошном, тощо – найбільш логічний крок для цього.

Але для підняття на новий рівень необхідності здорового харчування із застосуванням горіхових продуктів потрібна системна робота з популяризації не лише самих горіхів, а й розширення формування принципів здорової кулінарії із застосуванням продуктів горіхової переробки у різних стравах, створення  харчових рецептур з використанням продуктів горіхової переробки, рецептур для промислового використання горіхового борошна та олії.

Окремі кроки для цього робляться. В Україні вже є виробники, які займаються виготовленням горіхової олії, кулінарних смаколиків з горіхами. Вони, як правило, діють на локальних обмежених рівнях, не мають системного характеру.

А для формування ідеології здорового харчування із застосуванням горіхових продуктів, становлення стратегії здорового горіхового харчування в загальній системі ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ потрібно наукове обґрунтування необхідності та доцільності використання горіхової олії та борошна серед різноманіття харчових інгредієнтів.

Цю важливенну задачу Українська горіхова асоціація планує здійснювати разом у співпраці з флагманом харчової галузі - НАЦІОНАЛЬНИМ УНІВЕРСИТЕТОМ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ (НУХТ).

Сьогодні НУХТ - потужний навчально-науковий комплекс, знаний і глибоко шанований не лише в Україні, але й далеко за її межами. Наразі в ньому здобувають знання близько 25 тисяч студентів і слухачів. У навчальному процесі задіяні понад 150 докторів наук та професорів, більше 480 кандидатів наук. Серед них 21 член НАН України та галузевих академій, 19 лауреатів Державної премії України, 16 заслужених діячів науки і техніки та заслужених працівників освіти.

22 березня був підписаний МЕМОРАНДУМ про партнерство та співпрацю між Національним Університетом харчових технологій та Українською горіховою асоціацією.

Підписання Меморандуму відбулося в кабінеті ректора НУХТ, професора, доктора технічних наук Шевченко Олександра Юхимовича в присутності завідуючого кафедрою технології хлібопекарських і кондитерських виробів, професора, доктора технічних наук Ковбаси Володимира Миколайовича.

Від Української горіхової асоціації були присутні президент асоціації Юдін Геннадій, члени Президії асоціації – директор агрофірми «Світанок», доктор технічних наук Колісник Олександр Іванович (Харківська область, самий великий горіховий сад в Україні (180га), який вирощується по системі Органік Стандарт), керівник розвитку переробки та експорту Горіхової асоціації Кабаков Дмитро Анатолійович.

При підписанні Меморандуму була презентована органічна горіхова олія АФ «Світанок», яка вперше виготовлена в Україні в органічному "ланцюжку" промисловий горіховий сад – переробник. Також були презентовані горіхові олії, які виробляються виробниками-членами горіхової асоціації з Вінницької, Дніпропетровської, Рівненської областей.

Крім цього, асоціація передала в Університет перші два томи найновішого видання серії книг «Волоський горіх», автором якої є відомий фахівець, доктор с.-г. наук, професор кафедри садівництва НУБіП Володимир Миколайович Меженський, які були надруковані з допомогою Української горіхової асоціації.

Жвава дискусія про користь здорового харчування із застосуванням горіхових продуктів, про наукове обґрунтування необхідності та доцільності використання горіхової олії та борошна серед різноманіття харчових інгредієнтів, про розвиток переробки горіхів, про формування ідеології вживання горіхових продуктів затягнулася надовго, швидко сплинули регламентні півгодини, відведені у щільному графіку ректора для підписання Меморандуму, потім ще час.

За підсумками зустрічі було визначено дві базові Кафедри Університету для співпраці з Горіховою асоціацією - Кафедра технології хлібопекарських і кондитерських виробів та Кафедра технології жирів, хімічних технологій харчових добавок та косметичних засобів.Наприкінці зустрічі ректор НУХТ, професор, д.т.н. Шевченко О.Ю. передав для вивчення фахівцям асоціації одну із власних монографій – новітній підручник з величезним обсягом інформації, яка дрібним шрифтом ледве вмістилася на 920 сторінках видання.

Відразу після підписання Меморандуму відбулися робочі зустрічі представників Горіхової асоціації з фахівцями базових Кафедр.

На Кафедрі технології хлібопекарських і кондитерських виробів під головуванням  завідуючого кафедрою професора, д.т.н. Ковбаси В.М. відбулось обговорення подальшої співпраці з професором, д.т.н. Камбуловою Юлією Вікторівною та доцентом, к.т.н Фалендиш Наталією Олексієвною по розвитку промислового використання горіхового борошна в хлібопекарській та кондитерській галузях, створення відповідних горіхових сумішей та харчових рецептур. На Кафедру були передані зразки горіхового борошна.

На Кафедрі технології жирів, хімічних технологій харчових добавок та косметичних засобів разом з завідуючою кафедрою професором, д.т.н. Носенко Тамарою Тихонівною та доцентом, к.т.н Бахмач Володимиром Олександровичем  відбулось обговорення подальшої співпраці по поширенню використання горіхової олії. На Кафедру були передані зразки горіхової олії.

Сторони домовились про регламент подальших зустрічей та розвиток співпраці.

 …«Здоров’я є найвищим багатством людини» казав древньогрецький лікар Гіппократ ще у IV віці до н.е. Наразі його вислів є актуальним для кожного.

ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ  – це перш за все реальна можливість підвищення загального рівня здоров’я людини та тривалості якісного життя, суттєвого зниження медикаментозного навантаження, швидкої реабілітації для наших захисників-воїнів. Тому ввести в постійний раціон корисні продукти горіхової переробки, зробити їх щоденне вживання нормою для кожного – це важлива соціальна задача, яку наразі починають фахівці Української горіхової асоціації в співпраці з професіоналами НУХТ.

А для садівничих підприємств горіхової галузі, для садівників-горішників це ще розвиток більш глибинної переробки горіхів, диверсифікація горіхового сировинного експорту та загалом горіхового виробництва (вирощування) в Україні, переформування світового бачення України, як постачальника сировинного волоського горіху та фундука. Україна не повинна лишатися сировинним горіховим центром на світовій горіховій мапі.

 

Реалізація цих задач сьогодні потребує кооперації зусиль українських горішників, переробників  та постійної комунікації разом.

…Є стародавня і мудра приказка - "Дорогу здолає той, хто йде".

Приєднуйтесь – ходімо разом!

Запрошуємо для співпраці.


Президент Української горіхової асоціації Г.Юдін
bottom of page