top of page

Новини України

8 квітня 2024 р.

Світанок промислової переробки горіхів

Світанок промислової переробки горіхів,
або перша промислова партія органічної горіхової олії в Україні.
Наразі в Україні в сформованому повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад агрофірми «Світанок» – органічний виробник олії виготовлена перша промислова партія ОРГАНІЧНОЇ ОЛІЇ З ВОЛОСЬКОГО ГОРІХУ.

Харківська область, Україна

Ім’я прогресивного організатора-практика, доктора с-.г. наук Олександра Колісника добре відомо у аграрних колах. Він впевнено керує потужною багатопрофільною компанією «Агрофірма «СВІТАНОК» (Харківська область), яка має кілька напрямків діяльності: рослинництво з його достатньо великими площами зернових та технічних культур, постійної уваги потребує тваринництво – сучасний свинокомплекс, з якого до столу харків’ян постійно надходить якісна свинина. Крім цього, фахова садівнича команда агропідприємства вирощує НАЙБІЛЬШИЙ ПІВНІЧНИЙ горіховий сад серед промислових горіхових садів в Україні загальною площею 175 гектарів, бо знаходиться сад в критичній зоні горіхового промислового садівництва і має координати - 50°06'12.45708' пн.ш., 35°48'8'20.5., з висотою над рівнем моря - 231м.

Використовуючи сучасні технології вирощування, новаторські агроприйоми, накопичуючи власний досвід, сьогодні сад в Богодухівському районі Харківської області з площею 103 га волоських горіхів та 72 га фундука просто зразковий, з ефективними технологіями, з впровадженими інноваційними знахідками практиків.

Крім цього, горіхово-фундуковий сад агрофірми «Світанок» використовує технології ОРГАНІЧНОГО садівництва та закінчив в 2022 році органічну сертифікацію саду згідно вимог європейського сертифікаційного органу Organic Standart, чим наразі додав собі статус - НАЙБІЛЬШИЙ ОРГАНІЧНИЙ горіховий сад в Україні.

Команда фахівців під керівництвом директора агрофірми «Світанок», доктора с-.г. наук Олександра Колісника зламала вчорашні стереотипи та своїм прикладом доказала реальну можливість розвитку промислового садівництва у північних регіонах України.


Вже два роки поспіль збирається урожай горіхів. Середній калібр сорту "Піщанський" показав 36мм, вихід ядра (відношення ваги очищеного горіхового ядра до ваги шкаралупи) – 47%. Середній калібр сорту "Кодрене" показав 38мм, вихід ядра – 45%. На території саду збудований цех переробки горіхів.

Однак, часто розмовляючи з Олександром Колісником про розвиток промислового горіхівництва та реалізацію горіхів (О.І.Колісник – член Президії Української горіхової асоціації) було прийнято рішення про подальший розвиток переробки горіхів – створення коопераційного виробничого ланцюжка по виробництву органічної горіхової продукції.

З допомогою члена Президії Української горіхової асоціації Дмитра Кабакова до виробничого горіхового ланцюжка було задіяне відоме підприємство з виробництва олії – ТОВ «М «ПЛЮС ГРУП» (м.Київ), яке теж має сертифікацію Organic Standart та вже багаторічний досвід олійного виробництва з різних сільгоспкультур та експорту олії.

Наразі виготовлена перша промислова партія ОРГАНІЧНОЇ ОЛІЇ З ВОЛОСЬКОГО ГОРІХУ. Це перша в Україні органічна горіхова олія, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії.

В ДП «Укрметртестстандарт» зроблені необхідні випробування та отримані висновки.

Якісні показники виготовленої органічної горіхової олії приємно вразили досвідчених науковців – професора, д.т.н. Тамару Тихонівну Настенко, завідувача кафедри технології жирів Національного Університету харчових технологій (м.Київ) та доцента, к.т.н. Бахмач Володимира Олександровича, куди були передані зразки горіхової олії для подальшого вивчення з метою практичного розповсюдження для вживання в здоровому харчуванні та більш широкого використання в харчовій та інших галузях. Ця співпраця стала можливою завдяки нещодавно підписаного Меморандуму між Українською горіховою асоціацією та Національним Університетом харчових технологій.

А наразі перша органічна олія з волоського горіху агрофірми «СВІТАНОК»  починає свій шлях до столу українського споживача. В подальших планах – експорт органічної горіхової олії.


  В умовах зниження купівельного попиту в країнах Євросоюзу на волоський горіх та низьких цін на український горіх - ключовим викликом в перебудові промислового горіхівництва є трансформація промислового вирощування горіхів та продажу їх, як сировина у модель глибокої переробки та створення готових продуктів. Така переробка можлива во взаємодії с діючими переробними підприємствами, побудові виробничих "горіхових" ланцюжків, чи інших моделей співпраці, а при подальшому вдалому розвитку глибинної горіхової переробки - в  створенні кооперативного переробного підприємства, хаба, кластера, тощо.

Поки що на світовій горіховій мапі Україна є постачальником сировинного волоського горіху. Тому диверсифікація горіхового сировинного експорту та загалом горіхового виробництва (вирощування) в Україні, переформування світового бачення України, як сировинного горіхового центру сьогодні найактуальніше завдання.

«Настав час кооперуватися!  - "підвів межу" у нашій розмові Олександр Колісник – Я впевнений, разом ми все зможемо та подолаємо - СВІТАНОК ПРОМИСЛОВОЇ ПЕРЕРОБКИ ГОРІХІВ ВЖЕ НАСТАВ!»

Впевнене твердження аграрія-практика зразу нагадало про стародавню та мудру приказку - "Дорогу здолає той, хто йде".

Приєднуйтесь – ходімо разом!

Запрошуємо для співпраці.

Президент Української горіхової асоціації Г.Юдін


Підтримуємо – йдемо разом! Бо просування горіхової олії для повсякденного вживання – це тільки "вершина айсбергу". Головна мета – шлях до здорового харчування

 

Органічна горіхова олія – це наступний крок до здорового харчування, за яким: підвищення загального рівня здоров’я людей та тривалості якісного життя, зниження медикаментозної залежності.
bottom of page