top of page

Виробники України

1 серпня 2022 р.

Українська Атлантида та її атланти

В Україні є своя Атлантида! Її не знайти на карті, але її жителі вціліли після того, як їхні домівки пішли на дно. Дуже часто місцеві жителі покидають свої затишні будинки і вирушають подивитися на те місце, де раніше містилося їхнє поселення, а нині розліглася безмежна водна гладінь.

Черкаська область, Україна

...В Україні є своя Атлантида! Її не знайти на карті, але її жителі вціліли після того, як їхні домівки пішли на дно. Дуже часто місцеві жителі покидають свої затишні будинки і вирушають подивитися на те місце, де раніше містилося їхнє поселення, а нині розліглася безмежна водна гладінь. Це місце вабить їх до себе як магніт — там жили їхні діди і прадіди.

 

 Перші письмові згадки про село Худяки Черкаської області належать до 1649 року. А існує це село, на думку істориків, із 1500 року. Так би й жили мешканці селища Худяки до наших днів, якби не створення в 1957-1961роках Кременчуцького водосховища - самого великого з шести водосховищ у каскаді на річці Дніпро. В той час дві сотні сіл на Черкащині пішли під воду при створенні Кременчуцького моря (як його ще називають) загальною площею 2250 квадратних кілометрів.

А в 2009 році у пам’ять про затоплене водосховищем село Худяки вже у теперішньому селі Худяки Черкаського району встановили перший в Україні пам’ятник затопленим селам...

   Але не в пошуках української Атлантиди фахівці Української горіхової асоціації завітали до цього селища – наразі в цьому селі знаходиться розсадник фундука члена Української горіхової асоціації Сергія Кучугурного, який гостинно запросив нас до себе.

 

Виробничий інтерес до вирощування саджанців у цьому розпліднику остаточно сформувався після аналізу зростання американських сортів фундуку, щеплених на ведмежому горіху, які восени минулого року були привезені з розплідника Сергія Кучугурного та посаджені в одній з експериментальних садівничих ділянок горіхової асоціації, розташованої в Криничанському районі Дніпропетровської області.

Всі саджанці, вирощені та щеплені Сергієм Кучугурним показують дружню та впевнену динаміку зростання.

 

Сергія Кучугурного без перебільшення можна назвати спадковим садівником. Любов до саду прищепив Сергію отець Василь Григорович, який після закінчення Білоцерківського аграрного університету професійно займається садівництвом. Врожайності та якості яблук, груш, винограду під "наглядом" Василя Григоровича може позаздрити будь-який професійний сад.

  Сергій вирішив не відставати від батька – створив фундуковий розсадник. Фундуківництво Сергія приваблювало постійно, особливо після знайомства та спілкування зі справжнім профі Ігорем Цибенко.

 

Наразі у Сергія на двох ділянках розсадника зібрані відомі українські та закордонні сорти та сортоформи фундука, на яких вправно пораються помічники Сергія. Якраз по самостійній та акуратній роботі помічників Сергія, можна зробити висновок, що робота в розпліднику добре налагоджена. А це важливий фактор при організації промислового вирощування саджанців гарної якості.

 

Побачивши, що я спостерігаю за роботою його помічників, Сергій сказав, посміхаючись: - "Батько вчив мене: хочеш отримати якісний результат при спільній праці - ретельно навчи своїх помічників".

 

Для того, щоб вирощувати якісні саджанці, Сергій постійно вивчає досвід як українських так і зарубіжних колег-фундуководів. Для отримання найсучаснішої інформації з вирощування фундуку - листується з відомим американським профі доктором Шоном Меленбахером (Dr. Shawn Mehlenbacher) професором селекції та генетики фундука на факультеті садівництва Орегонського державного університету (Oregon State University).

Отримані результати по вирощуванні сортів різної селекції Сергій щорічно аналізує.

 

Наприкінці відвідини розсадника, я запитав Сергія, чому він назвав свій сад «ВікаСад» (до цього я вже знав, що назва саду від імені доньки Сергія - Вікторії), а на зразу «ВікторіяСад», що було б дуже співзвучно разом із ім'ям доньки та з Перемогою. Але Сергій розсудливо відповів: - "Донька ще маленька, та й до моєї садової перемоги ще робити та робити. Можливо поки вона виросте, та і в мене будуть достатньо знань та досвіду, тоді і перейменуємо на «ВікторіяСад».

 

Тому оглянувши розсадник, ми зразу перейшли до мети нашого приїзду.

В Україні є аматори-фундуководи, в тому числі Сергій Кучугурний, які досліджують на своїх ділянках практично всю світову селекцію фундука, щорічно поповнюючи свою колекцію новими сортами. Ці колекції фундука практично можуть стати центрами їх первинного сортовипробування та сортовивчення. На рівні місцевих селекціонерів-аматорів в останній період набувають поширення селекційні роботи по відбору нових перспективних форм разом з селекційними роботами по гібридизації сортами різної селекції.

 

В свою чергу, домінуючою культурою в закладених горіхових садах в останні 3-4 роки є фундук. Промислове фундуківництво в Україні є новим напрямом, масовий старт промислових фундукових садів почався в 2014-2016 роках, а зараз стрімко нарощує оберти.

Наразі пройшли реєстрацію в Україні та внесені в Державний Реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні 11 сортів фундука американської селекції.

 

Тому нам потрібна фахова порівняльна характеристика сортів фундука української і зарубіжної селекції з метою виділення найбільш перспективних сортів фундука для промислового вирощування в Україні.

 

Для цього, Українська горіхова асоціація стала ініціатором створення об'єднаної робочої групи, до якої, з одного боку, увійшли фахівці провідних наукових установ: Інституту садівництва НААНУ (м.Київ), Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації імені Г. М. Висоцького (м.Харків), Одеського державного аграрного університету (м.Одеса), з  другого боку, фахівці Національного дендрологічного парку "СОФІЇВКА" НАН України (м.Умань), Дослідно-селекційного дендрологічного центру "Веселі Боковеньки" (Кіровоградська область), які вирощують та зберігають найбільшу колекцію українських сортів фундуку, а з іншої сторони – кращі аматори-фундуководи країни для спільної співпраці.

 

На підставі отримання результатів з різних кліматичних зон України, статистичного обробітку порівняльних характеристик сортів фундука будуть зроблені дослідження основних господарських ознак, якісного і кількісного складу жирів, білків, вуглеводів, вітамінів, мінерального складу сортів української і зарубіжної селекції. В результаті досліджень будуть проведенні відповідні класифікації сортів по групах їх цільового призначення (з високим вмістом жиру, високобілкові, по крупності плодів та інші).

Всі ці дослідження будуть використані у проектуванні майбутніх промислових фундукових садів для створення промислової культури вирощування фундука, як культури високої рентабельності.

... Залишаючи гостинних господарів – батька та сина Кучугурних, про себе подумав, що таки є в Україні своя Атлантида, і не тільки в цьому місті – скрізь. Бо в ній живуть та працюють справжні АТЛАНТИ - фахові САДІВНИКИ-АМАТОРИ!

 

Президент Української горіхової асоціації Г.Юдін
bottom of page