top of page

Виробники України

7 липня 2023 р.

Хто керує найбільшим фундуковим садом на Дніпропетровщині

Козацькому роду нема переводу, або хто керує найбільшим фундуковим садом на Дніпропетровщині

Дніпропетровська область, Україна

Зустрічі з членом Української горіхової асоціації Олегом Макаренком завжди викликають у мене спогади з дитячих казок про билинних богатирів. Крізь неквапливу впевненість у розмові, рухи та вчинки проступає могутня внутрішня сила людини, яка твердо віріть у те, що зможе подолати всілякі труднощі завдяки своїм здібностям та накопиченому життєвому досвіду.

А життєвого досвіду у нього більш ніж достатньо.

Капітан Олег Володимирович Макаренко, командир мінометної батареї, пройшовши найзапекліші бої серпня 2014 року – "Іловайський котел" у складі славетної 93-ї окремої механізованої бригади з почесним найменуванням «Холодний Яр», за особисту мужність та героїзм був нагороджений державною нагородою України - орденом «За му́жність»  III ступеня. Інші нагороди лише доповнюють мужню особистість та особисті якості Олега, як лідера, який звик завжди бути попереду.

 

Проте бойове поранення, отримане у далекому 2014 році, змусило переглянути подальший шлях ВОЇНА-ГЕРОЯ та повернуло його до творчої мирної праці.

Успішно займаючись підприємницькою діяльністю, Олег завжди мріяв посадити фундуковий сад. Тому разом із партнером викупили у власність 30 гектарів землі у Криворізькому районі Дніпропетровської області та восени 2018 року посадили фундуковий сад.

Чотири роки роботи в саду дали свій результат - стрункі лави фундука сортів «Барселонський», «Каталонський» разом з сортом-запилювачем «Косфорд» сьогодні прикрашені першим горіховим урожаєм. Схема посадки саджанців в саду 4 х 5 метрів, сорт-запилювач «Косфорд» у кількості 10% від загальної кількості саджанців, посаджений кожним десятим рядом, схема вирощування саджанців – штамбова.

 

…Примітка: В розвинутих промислових садах США та інших країн практикують штамбове вирощування фундуку, т.к., за оцінками фахівців, врожайність насаджень з одностволовими кронами вища, ніж при кущовій формі. Це пов'язано з тим, що вони швидко нарощують урожай і вже в 5-6-річному віці дають більше горіхів і мають найбільшу питому врожайність на одиницю горизонтальної проекції крони. Штамбова культура фундука має меншу величину показників зростання надземної частини кущів. З'являється можливість механізувати основний трудомісткий процес - процес збирання горіхів, на який припадає 45% усіх витрат, пов'язаних з промисловим вирощуванням фундука. Гарна освітленість рослин за такої форми ведення створює умови для збільшення потенційних можливостей фундука…

 

"Звичайно, набили "шишки" на цій ділянці - лише через півтора роки після посадки саду ми почали встановлювати краплинне зрошення - згадує Олег - наявність річки поряд із садом спочатку вселило впевненість, що зможемо поливати вручну. Проте практика ручного поливу за допомогою трактора та бочки привела нас до необхідності встановити функціональну систему краплинного зрошення - адже наш сад знаходиться в агрокліматичній зоні Степу - зрошення вкрай не хватало".

"Тому – продовжує Олег – запросили колег по горіховій асоціації: кампанію «ІРРІГАТОР», яка спроектувала систему краплинного зрошення з фертигаційним обладнанням та водоймище-накопичувач на 2 тисячі кубів. Завдяки цьому - постійна оптимізація режиму вологості ґрунту (без переливів або недоливів води) разом фертигацією - внесенням у ґрунт розчинних у воді добрив забезпечує більш стабільний зріст та економічно ефективніший. Тільки після цього почали закладати нову ділянку площею 20 гектарів".

Наразі в компанії «АГРОНАТС» викуплено у власність 62 гектара, з яких 50 гектарів посаджено у 2018 році, 20 гектарів фундука посаджено у 2021 році сортами італійської селекції «Тонда ди Джифони» и «Тонда Романо». Ще 12 гектарів фундукового саду планують посадити восени.

 

…Примітка: Хочу звернути увагу горішників, які планують створити нові промислові сади, або поширити існуючі.

При створенні інтенсивних фундукових садів, які мають 500 (схема 4х5 метрів) – 625 (схема 4х4 метри) саджанців на один гектар (або більше – суперінтенсивні сади з застосуванням шпалери) треба обов’язково планувати краплинне зрошення. Фундук - вологолюбна рослина з досить потужною кореневою системою, мичкуватого типу з максимальною глибиною проникнення до одного метра та з радіусом її поширення на всю проекцію крони.

Причому, за результатами наукових досліджень (дисертація О.А.Балабака на здобуття наукового ступеня доктора наук, 2019р.) коріння фундука розташовуються в ґрунті таким чином (в % від загального числа коренів та їх маси): у горизонті від 0см до 20см – 51,2%, 21-40см – 24,3%, 41-60см – 12,1%, 61-80см – 8,5%, 81-100см -  3,9%.

Тому, за відсутності краплинного зрошення, інтенсивне випаровування вологи з верхньої частини ґрунту в саду в спекотний літній сезон різко знижує харчування коренів, що дуже гальмує розвиток саджанців фундука…

 

Обслуговують весь сад ТОВ «АГРОНАТС»  три трактори МТЗ-82 зі шлейфом обробної техніки. Керує організацією всіх робіт безпосередньо Олег Макаренко.

"Вся агротехніка у нас вітчизняна, - пояснює Олег Дмитрович -  крім пристовбурового ножа турецької фірми Kadioglu, який я купував у офіційного дилера цієї відомої фірми Олександра Куркудима, доречи також члена Української горіхової асоціації".

На момент нашого приїзду в сад усі три трактори виконували кожен своє завдання.

Перший трактор – на ділянці 20 гектарів оброблював міжряддя з допомогою мульчера. Другий - пристовбуровим ножем оброблював ряди на площі 30-ти гектарів. На інших рядках цієї ділянки, третій трактор з навісним оприскувачем робив десикацію контактним десикантом «Регістан-Ультра».

З гордістю показував всі ділянки саду Олег Макаренко. Та й було що подивитись – сад доглянутий на всіх 50 гектарах. Активно готується ґрунт під наступну ділянку площею 12 гектарів.

 

Станом на сьогодні фундуковий сад Олега Макаренка - найбільший за площею в Дніпропетровській області – промислове фундуківництво тільки почало набирати оберти на Дніпропетровщині.

Поруч із садом протікає річка Кам'янка (притока Базавлука). Русло у багатьох місцях кам'янисте, що й зумовило її назву.

Свого часу, чотири століття тому, по більш повноводній Камїянці на славетних чайках Запорізьке козацтво  завдавало нищівних ударів супротивникові, чим значною мірою послаблювало агресивні дії Османської імперії не тільки проти України, а й інших європейських країн (як це схоже на нинішню ситуацію, коли Україна знову захищає мир для всіх європейських країн!).

Річка Кам'янка є кордоном між Криворізьким районом та Апостоловським районом, який в останній місяць активно обстрілює ворожа артилерія.

"Ні, сюди поки що не долітав жоден снаряд" - перехопивши мій погляд, спрямований на інший бік річки, сказав Олег.

 

 

Присівши на березі річки, ми ще довго говорили з Олегом про майбутнє горіхового бізнесу, необхідність кооперації при переробці горіха, про стратегію горіхової асоціації на світовому горіховому ринку, про участь делегації горіхової асоціації у світовій виставці SIAL-2022, що незабаром відбудеться в Парижі.

Масажуючи поранену ногу Олег розповів і про нову "позначку" вже нинішньої війни цього року.

"Шостий уламок нещодавно дістали - нарешті останній. Практично на самому початку війни - у березні на передовій під осколковий снаряд потрапив" - зітхнувши згадує бойовий командир, кавалер ордена "За мужність" Олег Володимирович Макаренко.

Стоячи на березі річки, по якій у давнину козацькі чайки відпливали громити ворогів, захищаючи неньку-Україну, я прощався з Олегом, потискуючи його міцну руку. Дивлячись на його щільну статну фігуру воїна-захисника, козака, я спіймав себе на думці – наскільки права мудра приказка:

"КОЗАЦЬКОМУ РОДУ НЕМА ПЕРЕВОДУ!".

Такий і землю від ворога захистить і сад виростить!

СЛАВА УКРАЇНІ!

 

Президент Української горіхової асоціації Г.Юдін
bottom of page